You are currently viewing هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

شاید وقتی اصطلاح هوش مصنوعی به گوشتان می‌خورد، فکرتان ناخودآگاه به سمت فیلم‌ها و انیمیشن‌های علمی تخیلی برود. درست است که هوش مصنوعی بخشی از پشت پرده این فیلم‌ها را در برمی‌گیرد؛ اما در واقع هوش مصنوعی چیست؟ آیا می‌دانستید که با همین گوشی‌های هوشمندی که کار می‌کنید، از هوش مصنوعی در آن استفاده شده؟!
هوش مصنوعی با پیشرفتی که در عرصه تکنولوژی می‌کند، بدون شک از این به بعد، این ماشین است که برایمان تصمیم خواهد گرفت چه لباسی بپوشیم، چه آهنگی گوش دهیم و… با این حساب، به این موضوع پی می‌بریم که علم هوش مصنوعی تقریباً در تمام زمینه‌های شغلی و علمی تأثیر خودش را گذاشته و خواهد گذاشت.

تعریف هوش مصنوعی


در واقع وقتی شما درباره هوش مصنوعی صحبت می‌کنید وارد دنیای عجیبی از کارهای ماشینی می‌شوید. اصل هوش مصنوعی در این است که مانند انسان فکر می‌کند، مانند انسان کار می‌کند. هوش مصنوعی در واقع نوعی شبیه‌سازی رفتار انسان به ماشین است.
با پیشرفتی که هوش مصنوعی در تمام عرصه‌ها دارد، پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ سال آینده این علم، بخشی از زندگی‌مان در برگیرد و به بودن هوش مصنوعی در هر برهه از زمان نیاز باشد.
ما برای رسیدن به آن چیزی که در فیلم‌های تخیلی می‌بینیم، فاصله زیادی داریم؛ اما همان‌طور که می‌دانید هیچ چیزی غیرممکن نیست و شدنی است. اگر درمورد تعریف هوش مصنوعی و یا این که اصلا هوش مصنوعی چیست با خود کلنجار می‌روید باید بگوییم که تعریف دقیقی از این علم وجود ندارد؛ اما اگر بخواهیم یک تعریف کلی بگوییم. «هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که در ساخت ماشین‌های هوشمند کاربرد دارد و رفتاری انسانی دارد».
احتمالاً ممکن است با این تعاریف، هوش مصنوعی کمی مبهم به نظر برسد. در ادامه مطلب پاسخ سوال هوش مصنوعی چیست را کامل تر کرده و کاربردهای هوش مصنوعی را برای شما بیشتر توضیح می‌دهیم.

کاربردهای هوش مصنوعی


ایده خلق موجودات هوشمندی که بتواند کارهای انسان را انجام دهد، جرقه هوش مصنوعی را در ذهن آلتن تورینگ پدر هوش مصنوعی جهان زد. تورینگ اولین کاربرد علم هوش مصنوعی را در ساخت دستگاه رمزشکن به کاربرد. بعدها با گسترده تر شدن هوش مصنوعی از این علم علاوه بر علوم کامپیوتر در سایر حوزه‌ها نیز استفاده شد.
اغلب ما به احتمال زیادکاربرد هوش مصنوعی را در زندگی مان احساس نکنیم، اگر کمی دقت کنیم متوجه می شویم که از لوازم خانگی گرفته تا سایر تجهیزات صنعتی و پزشکی برگرفته از هوش مصنوعی می باشد. حالا که تقریبا کم و بیش فهمیدید هوش مصنوعی چیست، بد نیست کمی درمورد کاربردهای هوش مصنوعی در ادامه بیشتر بدانید.


گوشی همراه هوشمند


امروزه تولیدکنندگان موبایل، در ساخت گوشی‌های همراه خود از این علم بیشتر استفاده می‌کنند. بسیاری از این تولیدکنندگان پیشرفت قابلیت‌های محصولات خود را مدیون استفاده از هوش مصنوعی‌اند. البته ناگفته نماند که هوش مصنوعی مختص گوشی‌های همراه نیست؛ بلکه در تمامی تکنولوژی‌ها از پزشکی گرفته تا آموزش‌وپرورش، صنعت خودروسازی و… از این علم استفاده می‌شود.
اول‌ازهمه به گوشی‌های هوشمند می‌پردازیم که این روزها در کل جهان سروصدا به پا کرده است و رقابتی تنگاتنگی میان شرکت‌ها تولیدکننده موبایل به وجود آورده است. کم‌تر کسی پیدا می‌شود که شناختی از موبایل‌های هوشمند نداشته باشد و روش استفاده از آن را نداند.
اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم آپشن عکس پرتره درگوشی‌های شرکت آیفون و گوگل پیکسل، برگرفته از هوش مصنوعی است. در کل کیفیت بالای دوربین‌های موبایل‌های همراه مربوط به استفاده از علم هوش مصنوعی است.
البته این آپشن به گوشی‌های همراه نسخه اندروید انتقال پیدا کرد. ناگفته نماند که از هوش مصنوعی صرفاً در کیفیت عکاسی موبایل‌ها استفاده نشده، بلکه در سایر امکانات گوشی همراه نیز از آن بهره گرفته شده است.


خودرو های هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین


صنعت خودروسازی در جهان جز حرفه‌هایی است که حرف اول را می‌زند و طرف‌داران زیادی دارد. تا چند سال اخیر تصور ماشین یا هواپیمای بدون سرنشین سخت بود. اما امروزه با پیشرفت هوش مصنوعی امکان‌پذیر است و تابه‌حال شرکت‌های خودروسازی معروف از جمله تسلا از این دانش در ساخت ماشین‌های خود استفاده کرده‌اند.
حتماً تا به الان تا حدودی اطلاعاتی درمورد هواپیمای بدون سرنشین به دست آورده‌اید. شرکت‌هایی مانند آمازون، والمارت در فکر ساختن هواپیماهای بدون سرنشین هستند که جهت ارسال و انتقال سفارش‌ها از آن‌ها استفاده خواهد شد و با به‌کارگیری هوش مصنوعی، این امر در آینده‌ای نه‌چندان دور عملی می شود.
علاوه بر این نظامیان در سرتاسر دنیا با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، جت‌های جنگی بدون سرنشین را تولید کرده‌اند. با کمی توجه در دنیای اطرافتان، متوجه تأثیر هوش مصنوعی بر زندگی‌تان می‌شوید که تا اندازه‌ای حرفه و کار بارتان را آسان کرده است.


رسانه و موسیقی در دنیای هوش مصنوعی


یکی دیگر از سرویس‌های پرکاربردی که روزانه از آن استفاده می‌کنید، گوش‌دادن به انواع موسیقی است که از طریق نرم‌افزارهای پخش موسیقی، این کار را انجام می‌دهید. اگر می‌خواهید آهنگ موردنظرتان را پلی کنید، هوش مصنوعی برای شما تصمیم می‌گیرد شاید این‌طور فکر کنید هوش مصنوعی شما را محدود کرده است؛ اما این‌گونه نیست در واقع هوش مصنوعی برای شما به‌عنوان یک پیشنهاددهنده عمل می‌کند.
یکی از نرم‌افزارهای معروفی که این روزها اغلب کاربران از آن برای تماشای فیلم‌های مختلف استفاده می‌کنند، یوتیوب است که همه با محیط این برنامه آشنا هستند. بخش ویدئو های پیشنهادی یوتیوب که عیناً مطابق سلیقه شماست، احتمالاً برایتان جالب باشد و بسی جای سؤال که یوتیوب موضوع موردنیاز شما را چگونه تشخیص می‌دهد، همگی مربوط کارکردهای هوش مصنوعی است.


لوازم‌خانگی هوشمند


ورود هوش مصنوعی به صنعت ساخت دستگاه‌های خانگی، همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، هوش مصنوعی انجام کارها را آسان کرده است. وقتی از تأثیر هوش مصنوعی حرف می‌زنیم، دقیقاً منظورمان همین راحت‌تر کردن امور است.
تمامی دستگاه‌هایی که در منازل شما قرار دارد از ماشین لباسشویی گرفته تا جاروبرقی و…، طوری طراحی شده‌اند که نیازهایتان را برطرف می‌کند، در واقع رفتاری شبیه به رفتار انسان دارد و پیشنهادهای متفاوتی برای اجرای کارها به شما می‌دهد که باید از میان چند مورد، یک روش را جهت اجرای عمل انتخاب کنید.
شتابی که هوش مصنوعی در رشد و توسعه خود گرفته، در آینده‌ای نزدیک تعداد این دستگاه‌های خانگی بیشتر و از نظر کیفیت به نسبت ورژن‌های قبلی به‌روزرسانی خواهد شد.


مجموعه خدمات تجارت الکترونیک


تجارت الکترونیک هم این روزها رواج بیشتری پیدا کرده است. اتفاقاً ورود هوش مصنوعی به این عرصه نتیجه‌بخش بوده و در بخش‌های مختلف تجارت نقش مهمی داشته است. از مزایای تجارت الکترونیکی می‌توان به افزایش فروش، ایجاد مشتری وفادار، تشخیص کالای بدل، جلوگیری از کلاهبرداری‌های مالی و… اشاره کرده. بسیاری از شرکت‌های بزرگ مالی، برای مدیریت سرمایه خود از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.
اغلب افراد به‌خصوص کسانی که در زمینه اقتصادی فعالیت می‌کنند، با ارز دیجیتال کم‌وبیش آشنا هستند. برنامه‌های تریدر خودکار از هوش مصنوعی برای اسکن اطلاعات و داده‌ها و همچنین نزول و صعود سهام یا سبد به کار می‌گیرند.
علاوه بر اینها به‌واسطه الکترونیکی شدن بسیاری از کسب‌وکارها، خریدوفروش کالاها و محصولات هم برای مشتریان و هم برای فروشنده‌ها آسان شده است. با کمی جستجو درمورد تجارت و دادوستد آنلاین، متوجه کاربرد هوش مصنوعی می‌شوید.


هوش مصنوعی در پزشکی


استفاده از هوش مصنوعی در ساخت دستگاه‌های بهداشتی درمانی، کمک زیادی به علم پزشکی کرده است. شاید تا قبل کشف شدن هوش مصنوعی، تشخیص بیماری‌ها توسط پزشکان کمی سخت‌تر بود و خطای انسانی در جراحی تأثیر منفی زیادی داشت، اما بعدها مراکز درمانی با استفاده از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های هوش مصنوعی، انجام تحقیقات پزشکی و تشخیص بیماری‌ها را راحت‌تر کرده است.


تشخیص چهره و کلام باهوش مصنوعی


با یک سرچ ساده تصاویر در گوگل می‌توانید کلی تصویر و عکس درباره موضوعات مختلف پیدا کنید. قدرت تشخیص تصویر گوگل به استفاده از هوش مصنوعی بازمی‌گردد. احتمالاً با یک گشت‌وگذار ساده در گوگل‌پلی، با چندین نوع نرم‌افزار تشخیص چهره از جمله اسنپ چت و سایر اپلیکیشن‌های ادیت عکس آشنا شوید.
در تمام این برنامه‌ها از علم هوش مصنوعی استفاده شده که کاربردهای زیادی در زمینه تولید محتوا دارند. از کاربردهای هوش مصنوعی در کلام می‌توان مترجم اسکایپ، گوگل ترنسلیت را نام برد که به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه می‌کنند.
تشخیص متن برای زبان‌های سخت دنیا از جمله زبان چینی که کاراکترهای پیچیده‌ای دارد مهم است چرا که نفوذ چینی‌ها در اقتصاد دنیا بیشتر است و در بازار آن‌ها تأثیر دارد.


فضای مجازی


بخشی از پاسخ سوال هوش مصنوعی چیست به فضای مجازی بازمی گردد. با سرعت رشدی که تکنولوژی دارد، شاید بعضی از فناوری‌های جدید هنوز در کشور یا شهرتان وجود ندارد و از تأثیر آن بر زندگی‌تان بی‌بهره باشید. اما در واقع چیزی که روزانه از آن استفاده می‌کنید، حتی اگر در دورترین نقاط جهان هم باشید قطعاً به گوشی همراه دسترسی دارید.
فضاهای مجازی که در طول روز از آن استفاده می‌کنید، همگی از هوش مصنوعی بهره گرفته‌اند. قابلیت‌های این برنامه‌ها متفاوت است و هرکدام پلتفرم خاص خودش را دارد.
روشی که هوش مصنوعی در ساخت فضای مجازی از جمله برنامه‌های اینستاگرام، واتساپ، تلگرام، توییتر، فیس‌بوک و… به کار گرفته، تمام رفتارها، جستجوهای وب، اعمال و ارتباطات شما را تحت‌نظر گرفته و این تجربه را صرفاً برای شما برنامه‌ریزی می‌کند. به همین دلیل است که فضای مجازی اعتیادآور است و هوش مصنوعی کاری کرده است که روزی چندین بار به این فضاها سری بزنید و این عمل را بارهاوبارها تکرار کنید.


بخش‌های هوش مصنوعی


ازآنجایی‌که هوش مصنوعی از گروه‌ها و شاخه‌های مختلف تشکیل شده است:
۱_ سیستم خبره
۲_ پردازش زبان طبیعی
۳_ رباتیک
۴_ شبکه عصبی
۵- منطق فاری
۶_ یادگیری ماشین
از جمله شاخه‌های هوش مصنوعی می‌باشد که شاخه رباتیک در میان این دسته‌بندی، طرف‌دار زیادی پیدا کرده و دنیای عجیبی از ربات‌ها را در جهان به وجود آورده است. ساخت ربات‌هایی شبیه به انسان که اعمال و رفتار کاملاً انسانی دارند که این امر از طرفی نگران‌کننده و از طرفی بسیار جالب و حیرت‌انگیز است.

البته هوش مصنوعی در سطح های مختلف تعرف شده که ما در ادامه مطلب هوش مصنوعی چیست به آن ها هم اشاره کرده ایم.


هوش مصنوعی در ۳ سطح


خیلی‌ها کاربرد هوش مصنوعی را با انواع آن‌یکی می‌دانند. اما در واقع این‌گونه نیست، هوش مصنوعی دارای ۳ سطح عمومی، محدود و سوپر هوش مصنوعی است که می تواند در جواب سوال هوش مصنوعی چیست به شما کمک کند.
هوش مصنوعی محدود (ANI) به هوش مصنوعی ضعیف معروف است و بر روی یک کار تمرکز دارد. ما از هوش مصنوعی محدود روزانه استفاده می‌کنیم. گوگل، نرم‌افزارهای ترجمه، الکسا و مایکروسافت کورتانا از جمله ابزاری هستند که از هوش مصنوعی محدود در ساخت آن‌ها استفاده شده استفاده شده است.
هوش مصنوعی عمومی (AGI) ماشینی است که می‌تواند؛ مانند انسان دنیای اطراف خود را درک کند و توانایی انجام کارها و تسک‌های مختلف را دارد. هوش مصنوعی عمومی تازه به عرصه رسیده البته برخی می‌گویند فعلاً ردپایی از آن وجود ندارد اما مانند آن‌ها را می‌توانیم در فیلم‌های علمی تخیلی ببینیم.
این نوع هوش مصنوعی می‌تواند مثل یک انسان فکر کند و تمامی کارهایی که انسان در طول روز انجام می‌دهد را اجرا کند.
سوپر هوش مصنوعی (ASI) این سطح از هوش مصنوعی کمی تعجب‌برانگیز است. این سطح از هوش مصنوعی در آینده‌ای نه‌چندان دور پا به عرصه می‌گذارد. سوپر هوش مصنوعی چیزی فراتر از یک انسان می‌باشد و در همه چیز از انسان سبقت گرفته است و به‌ زودی شاهد این ماشین‌ها خواهیم بود.


تفاوت هوش مصنوعی و برنامه‌نویسی


یکی دیگر از مسائلی که در مبحث هوش مصنوعی چیست ذهن بعضی ها را به خود درگیر کرده همین تفاوت هوش مصنوعی و برنامه نویسی است. برنامه‌نویسی دستورالعمل‌های معینی دارد که طبق این دستورات می‌توان مسائل و معادلات را حل کرد و نتیجه موردنظر را به دست آورد؛ اما در علم هوش مصنوعی این‌طور نیست و ورودی‌ها از تنوع زیادی برخوردار است به همین علت نمی‌توان با کد دستوری معمولی یک بُعد از مسئله را در برگرفت، به‌عنوان‌مثال در سیستم تبدیل متن به صدا یا تشخیص چهره که داده‌های ورودی آنها بسیار متفاوت است، مجبور به استفاده از مدل‌های مختلف هوش مصنوعی هستیم.


تجربه‌ای متفاوت باهوش مصنوعی


البته لازم به ذکر است که هوش مصنوعی در اجرای الگوریتم‌ها بدون نقص عمل نمی‌کند و هنوز جا دارد دقت خود را در عملی کردن دستورات بالا ببرد که در اینجا باز هم به علم و دانش انسان‌ها نیاز دارد.
در کشور ما خوشبختانه علم هوش مصنوعی پیشرفت چشمگیری داشته و طراحان و فعالان حوزه علوم کامپیوتر در زمینه‌های مختلف از جمله ساخت تجهیزات و اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کرده‌اند و هنوز هم ادامه دارد.
شرکت‌های برنامه‌نویسی زیادی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که هوش مصنوعی هم جز حرفه‌ها و اهداف اصلی آن‌ها می‌باشد. شرکت گونش بیلگی سایار سهند مجموعه برنامه‌نویسی است در حوزه هوش مصنوعی فعالیت گسترده‌ای دارد و قابلیت انجام پروژه‌ها با استفاده از علم هوش مصنوعی را دارد.
اگر قصد انجام پروژه‌هایی را دارید که نیاز به بهره‌گرفتن از هوش مصنوعی دارد، همکاری با شرکت گونش بیلگی سایار سهند گزینه خوبی برای شما می باشد. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما، با تیم پشتیبانی شرکت ارتباط برقرار کنید و راهنمای‌های لازم را دریافت کنید.